Wat is er nodig voor diepe verandering?
Van klimaatverandering tot toenemende ongelijkheid: veel transitieopgaven vragen om fundamentele keuzes. Wát er moet gebeuren weten we vaak wel, maar hoe dat voor elkaar te krijgen blijkt lastig. In zijn nieuwe boek zoekt André Schaminée aan de hand van vele cases antwoorden op grote vragen, zoals: waarom lossen we het eigenlijk niet gewoon op? Hoe breken we systemen af zonder mensen af te breken? En hoe brengen we systemen langdurig in een positieve beweging?
Dat we uit een ander vaatje moeten tappen is duidelijk. Klassieke projectmatige aanpakken schieten tekort bij complexe vraagstukken waarin chaos, onzekerheid en verschillende waarden samenkomen. Grote veranderingen gaan dikwijls traag en niet diep genoeg. Bovendien veert het systeem na een hoopvolle beweging nogal eens terug naar zijn oude staat. Het gevolg: systemen lopen verder vast en de afstand tussen wat nodig is en wat mogelijk lijkt groeit. Met alle maatschappelijke schade van dien. Het is tijd voor nieuwe benaderingen.
Leren, ontwerpen en onderzoeken
Het boek bouwt aan een praktische en leergerichte aanpak. André Schaminée brengt hiertoe inzichten uit social design, transitiewetenschap, bestuurskunde en organisatiewetenschap samen in een helder en toepasbaar conceptueel kader, dat ondersteund wordt door vele cases.
Je ontdekt onder meer:
-
Waarom organisaties leiden aan complexiteitsontkenning.
- Dat organisaties zelf ook moeten veranderen, en dat dit niet als vanzelf goed komt.
- Hoe je lerend vermogen en een sterke leerstructuur opbouwt.
- Hoe een waardengedreven aanpak bruggen helpt slaan tussen partijen.
- Hoe je effectief experimenteert zonder in de pilot-paradox te belanden.
- Hoe je met creatieve kracht voorbij de chaos-paradox komt.
- Het belang van timing. Waarom leiden sommige acties tot diepe verandering en andere niet?
Kortom: hoe diepe verandering voorstelbaar, maatschappelijk en politiek acceptabel en, uiteindelijk, uitvoerbaar wordt.
Het boek richt zich op ontwerpers, beleidsmakers, bestuurders, studenten en iedereen die vanuit de publieke sector werkt aan maatschappelijke transities. Klik hier om het inkijkexemplaar te bekijken.
Wat anderen zeggen:
Designing for systemic change is a groundbreaking new contribution to public sector innovation.
Christian Bason, Ph.D., Co‑founder, Transition Collective
'Aan de hand van gedetailleerde casestudie’s laat Schaminée zien hoe overheden een lerende benadering kunnen omarmen en design thinking kunnen toepassen om echte transities mogelijk te maken.' - Willem van Zeeland, directeur Dutch Design Week
Meer exemplaren of een inspirerende bijdrage?
Organiseer je een evenement, inspiratiesessie of bijeenkomst waarbij dit boek goed aansluit? Het is mogelijk om meerdere exemplaren tegelijk af te nemen tegen een aantrekkelijk tarief. Het is ook mogelijk dit te combineren met een lezing of interactieve bijdrage van André Schaminée. Vul onderstaand formulier in met je vraag. Wij nemen dan op korte termijn contact met je op om de mogelijkheden te verkennen.
Boekpresentatie in LUX Nijmegen op 9 juni
Op 9 juni presenteert André zijn nieuwe boek in LUX Nijmegen. Vanaf de grond die al zeven generaties in zijn familie is, gaat hij met de aanwezigen op zoek naar antwoorden op grote vragen, zoals: waarom lossen we het eigenlijk niet gewoon op? Hoe breken we systemen af zonder mensen af te breken? En hoe kan het dat overheden transities aanjagen én zelf voortdurend in de weg zitten? Samen met moderator Nynke Tromp (directeur Publieke Ontwerppraktijk) en Suzanne Potjer (Agenda Stad, ministerie BZK) gaat André in gesprek over de rol van ontwerp, beleid en bestuur bij transitieopgaven. Wil je hierbij zijn? Ga dan naar de website van LUX Nijmegen voor meer informatie en het bestellen van kaarten.
Over de auteur
André Schaminée is partner en hoofd social design bij TwynstraGudde. Hij werkt aan complexe maatschappelijke opgaven en verbindt de ontwerpende aanpak aan organisatiewetenschap. Zijn werk wordt internationaal toegepast door professionals die werken aan innovatie in de publieke sector. Eerder schreef hij het veelgeprezen Designing with and within public organisations.
