De term risicomanagement is inmiddels al aardig ingeburgerd binnen de bouwwereld, de daadwerkelijke implementatie van het concept risicomanagement lijkt dat alles behalve. Talloze cursussen, congressen, samenwerkingsverbanden en ook specifieke risicomanagementfuncties binnen een bedrijf worden geschapen om risicomanagement te integreren met projectmanagement. Dat dit alles nog amper het gewenste effect heeft, is niet zo verwonderlijk. Risicomanagement heeft namelijk een hoog “slimste jongetje van de klas gehalte”; de risicomanager als betwetertje.
Verplaats je weer eens in je onbezorgde, jeugdige (verre) verleden: je gaat met je vriendjes naar het zwembad, jij hebt dit georganiseerd, daar aangekomen blijkt het zwembad gesloten.
<<les1: risicomanagement is een benadering om dergelijk teleurstellingen te voorkomen>>
Al je vriendjes zullen zeggen: “Ja, dat had je toch kunnen weten?” of “waarom heb je dat niet ff gecheckt?”, jij denkt “daar komen jullie nu lekker laat mee”.
<<les 2: benoem risico’s expliciet en dan wel graag voorafgaand aan een mogelijk optreden ervan>>
Het betwetertje zegt “zie nou wel, ik heb het je gezegd”, ook al is dat waar, het haalt het bloed onder je nagels vandaan.
<<les 3: probeer je niet af te laten leiden door die irritante betweter, maar doe er je voordeel mee>>
Jij reageert geïrriteerd: “Als je het zo goed weet, had het dan zelf gedaan!”
<<les 4: niet direct een pleidooi om het risicomanagement onder te brengen bij de projectmanager, maar nauwe samenwerking tussen beide is noodzakelijk.>>
Als deze lessen ter harte zijn genomen, volgt de laatste, misschien wel belangrijkste stap: iedere medewerker in het project – van terreinveger tot projectdirecteur - zou het betweterige in zichzelf naar boven moeten halen: iedereen bekijkt het project kritisch, benoemt zijn twijfels en onderneemt actie. Tot slot is een wekelijkse borrel wellicht aan te raden om de gemoederen enigszins te sussen.
Twynstra Gudde adviseert, begeleidt en ondersteunt provincies gemeenten en waterschappen op het gebied van risicomanagement. Van het begeleiden van risiconalayses tot de implementatie van risicomanagement, van het uitvoeren van rekenkameronderzoeken tot het uitvoeren van second opinions. Lees verder >